Sarajevu pripao mali gradski derbi

U posljednjoj subotnjoj utakmici 19. kola Premijer lige BiH Sarajevo je u malom gradskom derbiju svladalo Olimpik sa 2:1.

Početak utakmice u potpunosti je pripao igračima Sarajeva, koji su nakon samo šesnaest minuta imali dva pogotka prednosti.

Najprije je u 7. minuti pogodio Belošević, da bi Ihtijarević povisio u 16. na 2:0. S ovim rezultatom se otišlo na odmor između poluvremena.

U 59. minuti bivši igrač Sarajeva Šaranović smanjuje na 2:1, ali kako je i najavio nije proslavio pogodak, čime je zaslužio veliki aplauz navijača bordo tima.

Do kraja smo vidjeli po nekoliko prilika s obje strane, ali se rezultat nije mijenjao.

Sarajevo – Olimpik
  2 :
(2 :
 1
 0)

Stadion Asim Ferhatović Hase, Gledalaca: 5000. Sudac: Vedran Zovko (Mostar).
Strijelci: 1:0 (6.) Belošević, 2:0 (16.) Ihtijarević, 2:1 (59.) Šaranović.
SARAJEVO: Alaim, Rizvanović, Belošević, Dudo, Torlak, Ihtijarević (od 60. Čomor), Muminović (od 76. Hadžić), Hamzagić, Avdić (od 68. Jahović), Škoro, Džakmić.
Trener: Mehmed Janjoš
OLIMPIK: Vranić, Suljević, Subašić, Ješe, Kolarov, Ristić, Lopez (od 85. Kurto), Mujić, Alimanović, Čulov (od 46. Kopić), Šaranović.
Trener: Edin Prljača.

Bosna na krilima navijača do pobjede nad Zvezdom

U posljednjem kolu regularnog djela NLB lige košarkaši Bosne svladali su Crvenu zvezdu (68:67) i tako zadržali nadu za nastup u regionalnoj ligi i sljedeće sezone.

Uoči ove utakmice Bosni je bila potrebna pobjeda nad Zvezdom kako bi, bez obzira na rezultat utakmice između Heliosa i Radničkog, izbjegla posljednje mjesto i ispadanje iz NLB lige.

Do super važne pobjede Sarajlije su došle teško, u jako nervoznoj i ne pretjerano lijepoj utakmici. Odluka o pobjednika pala je doslovno u posljednjim sekundama, kada Muhamed Pašalić koristi oba slobodna bacanja i dovodi Bosnu u vodstvo.

Priliku da Zvezdi osigura pobjedu propustio je Radivojević, koji je u posljednjoj sekundi šutirao za tri poena. Bio je jako blizu, ali na sreću našeg predstavnika u ovom regionalnom takmičenju, lopta je iscurila iz koša.

Gosti iz Beograda su vodili većim tokom utakmice, ali su košarkaši Bosne kada je bilo najpotrebnije odigrali jako dobro i na kraju slavili zasluženu pobjedu. Spomenimo i veliku podršku publike, koja je cijelim tokom utakmice nosila košarkaše Bosne do najvažnije pobjede u sezoni.

Prvo ime Bosne bio je Suad Šehović sa 18 poena, dok je Rakočević ubacio 14, a Milošević 10. Kod gostiju je najraspoloženiji bio Stević sa 18 postignutih koševa.

U drugom susretu koji je odlučivao o posljednjem mjestu Helios je pobijedio Radnički sa 73:71.

Pravo nastupa iduće godine u NLB ligi tako je izgubio Helios iz Domžala, dok će se Bosna u završnicu našeg prvenstva ravnopravno uključiti u borbu za mjesta koja će ponovno voditi u uglednu Jadransku ligu.

Bosna – Crvena zvezda 68:67 (15:20, 16:18, 21:20, 16:9)

Bosna: Šehović 18, Kojadinović 6, Milošević 10, Rakočević 14, Pašalić 7, Bajić, Buza, Đurasović 4, Čamxić, Radonjić, Jovanović 9, Sarajlija.

Crvena zvezda: Kešelj 9, Radosavljević 8, Radivojević 8, Bakić 3, Stević 18, Kikanović 8, Rondović, Nedović, Bjelica 7, Štimac 6, Milošević.

Borcu bod s Pecare

Lider Premijer lige, momčad banjalučkog Borca, ostala je neporažena na gostovanju kod direktnog konkurenta Širokog Brijega (0:0) i time učvrstila svoju vodeću poziciju.

Dvoboj lidera i trećeplasirane momčadi prvenstva nije opravdala očekivanja, a razlog leži u težini susreta, jednog od najvažnijih u borbi za titulu prvaka.

Prvo poluvrijeme apsolutno je pripalo Širokobriježanima koji svoju terensku nadmoć nisu uspjeli materijalizirati. U drugom poluvremenu Banjalučani igraju mnogo bolje nego u prvom i bivaju ravnopravan protivnik sve do posljednjih petnaestak minuta kada domaćini kreću u totalno ofanzivu no bez uspjeha. Najraspoloženiji za igru bio je napadač domaćih Mislav Karoglan koji je u tri navrata opasno zaprijetio golu Borca kojeg je u današnjem meču zaključao Miloš Milinović uz svesrednu pomoć Trivunovića i Ćorića.

Sa 38 bodova Borac će i nakon 19. kola zadržati prvu poziciju dok Široki Brijeg, koji je na svom travnjaku već prosuo pet bodova u proljetnom dijelu sezone, polagano posustaje u borbi za titulu.

Naravno još je prerano za bilo kakve prognoze jer do kraja prvenstva preostaje još 11 kola.

Velež u Laktašima kratkih rukava

Velež je doživio novi gostujući poraz. Ovaj put sa 3:1, bolji je bio tim Laktaša, koji polako ali sigurno krupnim koracima grabi ka opstanku u bh.eliti.

Odigrali smo dosta loše, pogotovo u prvom dijelu kada smo dozvolili Laktašima da se razmašu i tri puta pogode našu mrežu. U drugom dijelu smo uspostavili našu igru, i nekoliko puta opasnije zaprijetili, te jednom pogodili, za ublaženje rezultata, kazao je jedan od boljih pojedinaca u današnjoj blijedoj partiji Mostaraca, Armel Škaljić.

Škaljić je istakao da je njegov tim danas igrao bez nekolicine standardnih igrača, ali isto tako apostrofirao da to ne može biti nikakav alibij za lošu igru i treći gostujući poraz u nizu, ovog proljeća.

Nismo imali na raspolaganju Osmanagića, mog brata Asima, Demića, koji ipak nije želio ništa rizikovati kako mu se ne bi pogoršalo stanje sa mišićem desne noge, te mladog Mirzu Ćemalovića. Njihovo neigranje jeste bilo hendikep, ali to nije nikakvo opravdanje za novi poraz, kazao je Škaljić, za Sportin.ba.

Čelik preokretom do pobjede nad Slobodom

Danas je na Bilinom Polju u Zenici odigran derbi začelja između domaćeg Čelika i tuzlanske Slobode a nakon 90 minuta igre, Čelik je bio bolji i slavio zasluženu pobjedu rezultatom 2-1.

Nekadašnji velikani bh i jugoslavenskog nogometa, Čelik i Sloboda današnju utakmicu su dočekali u borbi za opstanak.

Početak utakmice protekao je u blagoj inicijativi domaćeg sastava koji je pokušavao što prije doći do vodstva ali je odbrana Slobode bila sigurna i na mjestu.

Previše uzbuđenja na Bilinom Polju nije bilo sve do 23. minute kada Emir Obuća izlazi sam pred Denisa Mujkića koji je u ovom duelu bio uspješniji.

Gotovo identična situacija ponovila se u 34. minuti. Obuća se ponovo izborio za loptu, našao se oči u oči sa Mujkićem koji je i drugi puta danas izašao kao pobjednik.

Kako to obično biva, kada ne iskoristite svoje prilike stigne vas kazna, tako je bilo u 43. minuti kada Luka Bilobrk loše ispucava loptu koja dolazi do napadača gostiju, Igora Mostarlića a on bez problema matira golmana Čelika i donosi veliko slavlje za oko 150 gostujućih navijača.

Pred sam kraj prvog poluvremena, Samir Duro je dobro šutirao ali je lopta otišla pored gola pa se sa rezultatom 0-1 otišlo na odmor.

Početak drugog poluvremena apsolutno je pripao ekipi Čelika koji preko Darija Purića i Armina Kapetana prijeti golu Mujkića ali i dalje bez promjene rezultata.

Nakon što su došli do vodstva, igračI Slobode odlučili su se braniti što im se kasnije obilo o glavu.

Dobru priliku za ekipu Čelika imao je Duro u 58. minuti kada snažno šutira iskosa sa desne strane ali je Mujkić bio na mjestu.

Ofanziva se domaćem sastavu isplatila u 63. minuti kada Sadiković u trku ubacuje sa lijeve strane te u kaznenom prostoru Tuzlaka pronalazi Emira Obuću koji pogađa za izjednačenje.

Nakon postignutog pogodka, igrači Čelika vrše pravu opsadu na gol Slobode koja u nastavku gotovo da nije imala prilike za postizanje pogodka.

Darijo Purić je u 68. minuti uputio snažan šut prema golu Denisa Mujkića ali je lopta otišla pored gola.

Zeničani do preokreta dolaze u 72. minuti kada je Purić sjajno ubacio a golman Slobode, Denis Mujkić zaplivao u prazno što je najbolje iskoristio Jamak i glavom sa pet metara pogodio gol Slobode.

Mogao je Čelik i do ubjedljivije pobjede da je Emir Obuća bio prisebniji u 77. minuti kada je sjajnim lažnjakom izbacio dva igrača Slobode a zatim pogodio stativu.

Rezultat se do kraja utakmice nije mjenjao i Čelik je slavio sasvim zasluženu pobjedu kojom se popeo na 13. poziciju prvenstvene tablice.

Sloboda je sa novim porazom pala na posljednju poziciju i do kraja prvenstva, izabranike Vlatka Glavaša očekuje grčevita i usitinu teška borba za opstanak u Premijer ligi BiH.

Čelik – Sloboda
  2 :
(0 :
 1
 1)

Stadion: Bilino polje. Gledalaca: 4000. Sudac: Elmir Pilav (Sarajevo).
Strijelci: 0:1 (41.) Mostarlić, 1:1 (63.) Obuća, 2:1 (72.) Jamak.
ČELIK: Bilobrk, Kapetan, Obuća, Purić, Nikić (od 46. Jamak), Nemeljaković (od 46. Zahirović), Sadiković, Hasanović, Jurić (od 90. Isaković), Duro, Marković.
Trener: Omer Kopić.
SLOBODA: Mujkić, Jogunčić, Karadža, Milošević, Crnogorac, Malkić, Gavarić, Krasić (od 55. Okanović), Bekić, Smajlović, Mostarlić (od 76. Slomić).
Trener: Vlatko Glavaš.

Zvijezda bolja u derbiju začelja

Fudbaleri Zvijezde pobijedili su Rudar iz Prijedora sa minimalnih 1:0, u derbiju začelja Premijer lige BiH i tako pretekli goste na premijerligaškoj tabeli. Jedini strijelac bio je Armin Delić u 71. minutu.

Značaj utakmice je uticao, da u prvih 45 minuta, gledamo fudbalsku uspavanku. Prvu priliku imali su domaći fudbaleri, preko Kovačevića, koji je iskosa sa desne strane šutirao sa nekih 7-8 metara, ali je odlično postavljen golman Avdukić, izbacio loptu u korner. Napadač „zmajeva“, Đorić uspio je da se izbori za šut sa 10 metara, golman Avdukić je krajnjim naporom odbranio, kratko odbio loptu, na koju je natrčao Omeragić i pogodio spoljni dio mreže. Gosti su se opredijelili da čuvaju svoj gol, a brzim kontrama nastojali ugroziti gol golmana Karića.

Oko 2.000 gledalaca, na stadionu „Banja Ilidža“ u Gradačcu, moglo je da zadovolji tek drugih 45 minuta. Iz svlačionica, kao da je izašla neka druga ekipa Zvijezde, koja je stalno kidisala, ka sigurnom golmanu Avdukiću. Mladi Vedad Omeragić je već u 48. minutu, pokušao da iznenaditi golmana Rudara, ali bez uspjeha. Tri minuta kasnije, odličan kontranapad gostiju, Rankić iz izgledne prilike pogađa prečku gola golmana Karića. Šutevima sa distance pokušali su postići gol: Hamzić u 57. i Omeragić u 63. minutu.

Trenutak odluke desio se u 71. minutu. Na desnoj strani terena loptu je primio Armin Delić, napravio sjajnu solo akciju, prešao trojicu gostujućih fudbalera, a onda sa 15 metara neodbranjivo šutirao u gornji desni ugao gola Rudara, za veliko slavlje „zmajeva“.
Do kraja susreta, po jednu polupriliku. Gosti su preko Stakića iz slobodnog udarca, u 89. minutu, pokušali iznenaditi Karića, dok je Omeragić u sudijskoj nadoknadi opet pogodio spoljni dio mreže.

Kopić: Izmjene i pritisak su urodili plodom

Čelik je uprkos dosta lošoj igri u prvih 45 minuta, uspio preokrenuti rezultat u drugom dijelu susreta protiv Slobode, i golovima Obuće i Jamaka, doći do vrlo važne pobjede na putu prema opstanku u društvu najboljih.

Nakon meča, trener Zeničana, Omer Kopić je bio zadovoljan zbog pobjede i važnih bodova posebno pohvalivši tim Slobode, koji je danas bio tvrd orah za njegov klub.

Znali smo da je Sloboda izuzetno kvalitetna ekipa, koja uz to tradicionalno dobro igra u Zenici, tako da smo se s pravom pribojavali ove utakmice, kazao je Kopić, te dodao:

Prvo poluvrijeme je pripalo njima, dok smo mi u drugih 45 minuta napravili pritisak, i uz par izmjena koje sam napravio promjenili ritam igre, i u konačnici, na sreću, preokrenuli rezultat i došli do vrlo važne pobjede.